تهران، خيابان آزادي ،روبه روي دانشكده دامپزشكي، ساختمان برجساز (كاوه) بلوک A - طبقه سوم واحد 15 
021-66425704-66581731-66581734
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دستگاه سانتریفوژ چیست؟

دستگاه سانتریفوژ چیست؟
(3 رای‌ها)

سانتریفیوژ یک وسیله آزمایشگاهی است که برای جداسازی سیالات، گاز یا مایعات براساس چگالی بکار می رود. فرآیند جداسازی با چرخش ظروف حاوی نمونه با سرعت بالا رخ می¬دهد. نیروی سانتریفیوژی مواد سنگین تر را در انتهای ظرف حاوی نمونه قرار میدهد.

سانتریفیوژ کردن یک فرآیند است که شامل استفاده از نیروی گریز از مرکز برای رسوب مخلوط ناهمگن با استفاده از دستگاه سانتریفیوژ می باشد و در کارهای صنعتی و آزمایشگاهی استفاده می¬شود. این فرآیند برای جدا کردن دو ماده مخلوط نشدنی استفاده می شود.سانتریفیوژ دستگاهی است که در آن چرخش نمونه¬های مایع در سرعت های بالا و در نتیجه ایجاد یک نیروی گریز از مرکز قوی باعث می¬شود که مواد متراکم تر و چگال تر خیلی سریعتر از نیروی حاصل از جاذبه نرمال به سمت انتهای لوله سانتریفیوژ حرکت کنند.در یک سانتریفیوژ مخلوطی ناهمگن از جامد و مایع بوسیله چرخش جدا می شوند. پس از یک فرآیند سانتریفیوژی موفق، رسوبات جامد در ته لوله آزمایش ته نشین شده و نمونه سانتریفیوژی شفاف خواهد بود.یک سانتریفیوژ مجموعه¬ای از تجهیزات است که یک شی را با استفاده از نیروی بالقوه قوی عمود بر محور چرخش (گریز از مرکز) به دور محور ثابت(حول یک دایره)  به چرخش در می آورند. سانتریفیوژ با استفاده از اصل رسوبگذاری کار می کند که در آن شتاب گریز از مرکز باعث می شود تا مواد متراکم تر و ذرات به سمت بیرون و در جهت شعاعی حرکت کنند. در همان لحظه، ذراتی که دارای چگالی کمتر هستند، تغییر مکان داده و به سمت مرکز حرکت می کنند. در سانتریفیوژهای آزمایشگاهی که لوله های نمونه استفاده می شود، شتاب شعاعی باعث می شود که ذرات چگال تر در ته لوله ته نشین شوند، در حالی که مواد با چگالی کم به سمت بالا می آیند.سه نوع سانتریفیوژ طراحی شده برای کاربردهای مختلف وجود دارد. سانتریفیوژهای با مقیاس صنعتی به طور معمول در فرآیند تولید و تصفیه جهت رسوب ذرات جامد معلق یا جداسازی مایعات مخلوط نشدنی استفاده می شود. یک مثال فرآیند جداسازی خامه از لبنیات است.سانتریفیوژهای با سرعت خیلی بالا و التراسانتریفیوژها توانایی تولید شتاب خیلی زیاد  بوده که می توانند ذرات ریز تا مقیاس نانو و مولکول های با جرم های متفاوت را جدا کنند.سانتریفیوژهای بزرگ برای شبیه سازی شتاب گرانش بالا یا شتاب های محیطی ( بعنوان مثال تمرین High-G برای آموزش خلبانان ) استفاده می شوند. سانتریفیوژهای با سایز متوسط در ماشین های لباسشویی و در بعضی استخرهای شست و شو برای گرفتن آب پارچه استفاده می شود.سانتریفیوژهای گازی برای جداسازی ایزوتوپ ها استفاده می شود. مانند غنی سازی سوخت هسته ای برای ایزوتوپ شکافت پذیر

 تاریخچه سانتریفیوژ:

اوایل قرن بیستم پوسترهای تبلیغاتی برای جداسازی مواد لبنی از شیر دیده می شد. مهندس نظامی انگلیسی بنیامین رابینر ( 1707 – 1751 ) یک دستگاه بازوی چرخان برای تعیین کشش اختراع کرد. در سال 1864، آنتونین پرانتل ایده یک سانتریفیوژ لبنی برای جداسازی خامه از شیر را مطرح کرد. این ایده بعدا توسط برادرش، الکساندر پرانتل، در جهت بهبود طراحی قبلی توسعه داده شد و یک نمونه دستگاه استخراج چربی کره در سال 1875 به نمایش گذاشته شد.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر زیبایی ظاهری باید مطابق با استاندارد های روز دنیا نیز باشند و در عین حال نیاز های کاربر را نیز به راحتی بر طرف نمایند..
021-66425704-66581731-66581734
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید